Laboratuvar Şube Müdürlüğü
Genel Tanıtım

İletişim Bilgileri

Adres

Demircikara mah. Dr. Burhanettin Onat Cad. Berna Dedeman Laboratuar Şube Müdürlüğü Kat:1 No:105 ANTALYA

Telefon

(0 242) 321 78 77

Faks

(0 242) 321 46 00

Birim Yöneticisi

Haluk AKDOLUN (Şube Müdürü V.)

Görev ve Sorumluluklar

(1) Antalya halkının içme suyu gereksinmesini sağlayan pompa istasyonlarından numuneler alınarak bunları titizlikle yasalara, yönetmeliklere ve standartlara uygun olarak ulusal ve uluslar arası metotlar kullanarak analiz etmek. 
(2) Çevre kirliliği oluşmaması için kontrol ve önlem almak amacıyla Büyükşehir Belediyesine bağlı birimlerden (kurum içi) veya kurum dışından gelen atık su numunelerinin analizlerini yapmak.
(3) Laboratuar Şube Müdürlüğü tarafından Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinden alınan ve/veya Resmi, özel, kurum personeli tarafından alınıp Laboratuar Şube Müdürlüğüne getirilen yüzme havuzu suyu numunelerin analizlerini yapmak.
(4) Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki sahil bandından kurum içi ve kurum dışı kurum, kuruluş, birim v.s. tarafından alınan deniz sularının analizlerini yapmak
(5) Büyükşehir Belediye sınırları içindeki ve dışındaki akarsular, baraj, göl v.s. kurum içi ve kurum dışı kurum, kuruluş, birim v.s. tarafından alınan yüzey suyu numunelerinin analizlerini yapmak. 
(6) Gıda maddeleri numunelerinin analizlerini yapmak.
(7) Mücavir alan sınırları içerisinde yer alan yüzme havuzlarının, sağlıklı ve doğru işletilmesi amacı ile yürürlükte bulunan mevzuatlar doğrultusunda denetim faaliyetlerini gerçekleştirmek, numuneler almak ve analizlerinin yapmak.
(8) Yıl boyunca, Antalya Büyükşehir Belediyesi Mücavir alan sınırları içerisinde yer alan kapalı ve açık yüzme havuzlarından alınıp analizleri yapılan numunelerin sonuçları doğrultusunda tesislere mevzuat şartlarını uygulamak.
(9) Meslek Liseleri ve Üniversitelerin Kimya, Gıda, Çevre, Biyoloji v.b. gibi bölümlerinde öğrenim gören öğrencilere staj olanağı sağlamak.

Laboratuvar Şube Müdürlüğü
Mevzuat

Mevzuata ulaşmak için tıklayınız

Laboratuvar Şube Müdürlüğü
Başvuru Rehberi

Laboratuvar Şube Müdürlüğü
İş süreçleri

Laboratuvar Şb.Md. İş Akış Şeması

Laboratuvar Şube Müdürlüğü
Sıkça Sorulan Sorular

Evimizdeki/iş yerimizdeki musluktan akan suyu rahatlıkla içebilir miyiz?
İçebilirsiniz. Çünkü biz Antalya şehir şebeke suyunun düzenli olarak analizlerini yapıyoruz ve şu ana kadar da bir sorunla karşılaşmadık.
Şebeke suyumuz sağlıklı mıdır?
Sağlıklıdır. Vatandaşlarımız rahatlıkla bu suyu içebilir ve kullanabilirler.
Arıtmamız var; ama arıtmanın çalışıp çalışmadığını anlayamıyoruz bunun için suyumuzun analizini yaptırmak istiyoruz yardımcı olur musunuz?
Evet. Adres bildirildiği takdirde ücretsiz olarak analiz yapıp rapor hazırlayabiliriz.
Yüzme havuzu suyumuzun analizini yaptırmak istiyoruz yardımcı olur musunuz?
Müdürlüğümüzü telefonla arayarak gerekli bilgilerin vatandaş tarafından iletilmesi halinde, ücretli olarak yüzme havuzlarını denetleyebilir ve numune alıp analiz yapabiliriz.
İçme suyumuzda fazla miktarda klor kokusu hissediyoruz, bunun ölçümünü yapar mısınız?
Telefonla adres bildirildiği takdirde ücretsiz olarak bunun ölçümünü yapabiliriz.
Musluğumuzdan suyla birlikte kum akmaktadır, ne yapabiliriz yardımcı olur musunuz?
Bu konunun sorumlusu ASAT Genel Müdürlüğü’dür. ASAT Genel Müdürlüğü Su Üretim Müdürlüğü’nü vatandaşların telefonla aramaları gerekmektedir.
Antalya’nın hangi bölgelerinden rahatlıkla denize girebiliriz?
Deniz numunelerini Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü almaktadır. Gerekli bilgiyi 0 242 249 52 00 no’lu telefonu arayarak alabilirsiniz.
X plajı/X bölgesinden denize girdiğimde deniz suyu çok pisti, bu bölgeden analiz yapılmasını istiyorum. Acaba bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?
Deniz numunelerini Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü almaktadır. Şikayetinizi veya numune alınması isteğinizi ilgili birimle irtibata geçerek bildirebilirsiniz. Tel: 0 242 249 52 00
Tesisimizin arıtma çıkışı atık suyunun analizini yaptırmak istiyoruz. Bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz?
Müdürlüğümüzü telefonla arayarak gerekli bilgilerin vatandaş tarafından iletilmesi halinde ve verilen bilgiler doğrultusunda numune vatandaş tarafından alınıp getirildiği takdirde ücretli olarak atık suların analizlerini yapabiliriz.

Laboratuvar Şube Müdürlüğü - Broşürler

Laboratuvar Şube Müdürlüğü
Laboratuvar Akreditasyon Sertifikası

Laboratuvar Akreditasyon Sertifikası İçin Tıklayınız.


Çevre Ölçüm ve Analizleri Yeterlik Belgesi İçin Tıklayınız.

Çevre Ölçüm ve Analizleri Yeterlik Belgesi Ek Liste 1 İçin Tıklayınız.