Büyükşehir’den kırmızı mücadele

Antalya Büyükşehir Belediyesi, kentteki Palmiye ve Hurma ağaçlarını korumak amacıyla ‘Kırmızı Palmiye Böceği’ mücadelesi başlattı. Ağaçlara büyük oranda zarar veren böcekler için feromen tuzak ve kimyasal ilaçlama ile mücadele ediliyor.

Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü ekipleri, ilk olarak kent merkezindeki Palmiye ve Hurma ağaçlarının sayını tespit etti. Daha çok Hurma ağacına zarar veren Kırmızı Palmiye Böcekleri için çalışma başlatıldı. Atatürk Caddesi ve Tevfik Işık Caddesi pilot bölge seçilerek, feromen tuzaklar yerleştirildi. Hurma ağacının gövdesine yerleştirilen tuzakla böceklerin kutu şeklindeki tuzağa girmesi sağlanıyor. 120 tuzak şehrin belirli bölgelerine yerleştirilmiştir.

KİMYASAL VE TUZAKLA MÜCADELE
Büyükşehir ekipleri, diğer yandan Palmiye ve Hurma ağaçlarına zarar veren, çürüme ve kötü kokuya neden olan böceklere yönelik kimyasal mücadeleyi de sürdürüyor. Ekipler, ağaç gövdelerine enjeksiyon ile ilaçlama yapıyor. Periyodik olarak ağaçların temizlikleri yapılırken, kış dönemlerinde de budamaları gerçekleştiriliyor