Çocuklara diş sağlığının önemi anlatıldı

Büyükşehir Belediyesi, 5-14 yaş çocuklara diş sağlığı eğitimi verdi. Eğitimde erken yaşlarda kontrol altına alınamayan ağız ve diş hastalıklarının ileride ciddi sağlık problemlerine yol açabileceğini vurgulandı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Yaygın Eğitim Şube Müdürlüğü ve Çocuk Ağız-Diş Sağlığı Merkezi tarafından 5-14 yaş çocuklar için Yeni Mahalle Semtevi’nde diş sağlığı eğitimi düzenlendi. Varsak, Altındağ ve Yeni Mahalle Atatürk Kültür Bilgi Eğitim Merkezi (AKBEM) öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği bilgilendirme toplantısında, Diş Hekimi Özge Öncül diş sağlığının önemini, diş temizliği ve dişlerin nasıl korunması gerektiğini anlattı. 

Erken yaşlarda kontrol altına alınamayan ağız ve diş hastalıklarının ileride çocuklar için ciddi sağlık problemlerine yol açabileceğini vurgulayan Öncül, ağız ve diş kontrolünün düzenli yaptırılması ve tedavi aşamasına geç kalınmaması gerektiğini belirtti. Çocuklara dişlerini günde kaç kez ve nasıl fırçalamaları gerektiğini diş maketi üzerinden uygulamalı olarak gösteren Öncül, dişleri fırçalamadan önce fırçanın ıslatılmaması gerektiği ifade etti.

Diş Hekimi Özge Öncül, çocuklara diş çürüklerinin oluşum sürecini de anlatarak, yatmadan önce mutlaka dişlerin fırçalanmasını ve çok fazla macun kullanılmamasını vurguladı. Eğitimde, diş fırçalarının günü geldiğinde değiştirilmesinin de diş sağlığı açısından önemine değinildi. Eğitim sonunda öğrencilere diş macunu ve diş fırçası hediye edildi.