Kalp damar ameliyatlarında robotik dönem

Büyükşehir Belediyesi ve Medical Park Hastanesi işbirliğiyle düzenlenen toplantıda “Kalp Damar Ameliyatlarında Yeni Dönem”i anlatan Prof. Dr. Hüseyin Okutan, kalp ameliyatlarının artık robotik cihazlarla el değmeden yapıldığını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi halk sağlığı bilgilendirme toplantılarına devam ediyor. Medical Park Hastanesi işbirliğiyle gerçekleşen ‘Kalp Damar Ameliyatlarında Yeni Dönem” konulu toplantı büyük ilgi gördü. Prof. Dr. Hüseyin Okutan’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıya 
çevre ilçelerden de vatandaşlar geldi. 

El değmeden ameliyat

Büyükşehir Belediyesi Kültür Salonu’nda düzenlenen toplantıda Prof. Dr. Hüseyin Okutan, koltuk altından küçük kesi ameliyatı, endovasküler (damar içi) ve endoskopik (kameralı) küçük kesili damar ameliyatlarının yanı sıra yeni dönem kalp ameliyat yöntemlerini anlattı. 
Ameliyat öncesi hastayla konuşup nasıl bir yöntem izleyeceklerine birlikte karar verdiklerini belirten Okutan, “Klasik yöntem ameliyatlarda önceden bir ameliyat için 15-20 santimlik bir alanda çalışıyorduk. Yeni robotik aletlerin gelişmesiyle şimdi en fazla 2.5 santimlik küçük bir yer açılıyor. Kapalı damar ameliyatlarında endoskopik aletle bacaktan giriş yapılıyor ve cerrahi yollarla damar yakılıp işlem el değmeden bitiriliyor” diye konuştu.

Robotik cihazlar kullanılıyor

Yeni dönem kalp ameliyatlarında robotik cihazlarla göğüs açılmadan yapılmaya başlanan ameliyatlara da değinen Okutan, “Göğüs açılmadan göğüs altı çizgisinden küçük bir delikten girilerek tıkalı damarı görüp, stent takıyoruz, anjiyo yapıyoruz. Daha çok kapalı damar rahatsızlıklarında kullanılan sistem yeni yeni kalp ameliyatlarında da kullanılmaya başladı.  Ayrıca bacakta damarın geçtiği yeri boydan açmak yerine bacağın belirlenen bir yerinden küçücük giriş yapıp, damarı endoskopik cihazlarla büyük izlere neden olmadan tedavi edebiliyoruz” şeklinde konuştu. 

Toplantının sonunda Prof. Dr. Okutan, kalp-damar cerrahisi hakkında vatandaşların sorularını yanıtladı. Büyükşehir Belediyesi ve Medical Park sağlık bilgilendirme toplantısının bir sonraki konusu “Ne yiyelim? Ne içelim? ve Nasıl diyet yapmalıyız? olacak.