Görme Engelliler Sesli Kütüphanesi

Okumaya Engel Yok ...

Görme engelliler için ilimizde ilk sesli kütüphane Engelli Danışma Merkezi bünyesinde açılarak hizmet vermektedir. Bu kütüphanemiz görme engelli vatandaşlarımızın tüm yazılı kaynaklardan dilediğince faydalanabilmeleri için gerekli teknik donanıma sahip olup görme engelliler, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Eğitim Merkezi’ne ait e-kütüphane sistemiyle birçok kitabı sesli olarak dinleyebilmektedir.                                                         
Görme Engelliler Sesli Kütüphanesinden Faydalanan Görme Engelli Her Birey;                                   • Kimseye muhtaç olmadan bilgisayar ortamındaki yazılı materyalleri okuyabilir ve kendisi yeni belgeler oluşturabilir.
• İnternet aracılığı ile kimseye ihtiyacı olmadan günlük gazetelerini okuyabilir, araştırma yapabilir, e-posta gönderip alabilir.
• İstediği belgeyi Braille Alfabe (kabartma yazı) olarak çıktısını alabilir.
• Merkezimizde Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Eğitim Merkezi (GETEM)’e ait e-kütüphaneye üyeliği yapılmakta, roman, araştırma kitapları, çocuk kitapları v.b. birçok kitap türünü sesli olarak merkezimizden veya evinden internete giriş yaparak kitap dinleyebilmektedir.
• İstediği metni sesli dinleyebilir, dilerse CD veya taşınabilir belleğe aktarıp kendisinde kalmasını sağlayabilir.
• 160 Braille Alfabe (kabartma yazı)’sinden oluşan eseri okuyabilirler.
İLETİŞİM:  Telefon: (242) 248 55 49/ (242) 244 29 07    Fax: (242)  248 55 46