Konyaaltı İlçesinde Eko Turizm ve Tarım

Çakırlar, Doyran, Yarbaşçandır, Bahtılı, Geyikbayırı, Karatepe, Gökçam bölgelerinde ekolojik tarım ve ekolojik turizmin önemi arttırılmaya çalışılmaktadır.

Bu kapsamda Bitkisel Üretim ve Eğitim Şube Müdürlüğü olarak Antalya Geyikbayırı bölgesinde tarım arazilerini gezerek organik tarımın yaygınlaştırılması için üreticilerle görüşme yapıldı. Çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen sürdürülebilir tarım yöntemlerinin yaygınlaştırılması ekoturizminin önemli bir hale gelmesi için istişareler de bulunuldu. Bireyin doğa ve çevresi içerisinde yaşayabilmesi için bilgilendirilmesi ve becerilerini geliştirebilmesi amacıyla faaliyet alanları yaratılması, bilgi kültür alışverişini sağlayan turizm anlayışının geliştirilerek uygulanması yolunda projeler yapılması kararlaştırıldı. Burada yetiştirilen tıbbi aromatik bitkiler ve organik ürünler incelendi. 

Yine Doyran bölgesinde üreticilerimizin ekolojik tarımın yaygınlaştırılması amacıyla sulama problemleri yerinde tespit edilerek, sulanabilir tarım alanlarının arttırılması ve ekolojik tarımın bu bölgede yaygınlaştırılması için sulama projelerinin yapılması amacıyla bölgede yerinde tespit yapılarak ilgili çalışmaların yapılması kararlaştırıldı.