Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı

BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI

4-5 Mayıs 2016 tarihinde Rixos Grand Ankara’da düzenlenen “Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı”, kapsamında kamu kurumlarının yetkilileri, belediye başkanları, teknoloji kuruluşları ve akademik dünya akıllı şehirlerin geleceği konuşuldu ve tartışıldı. Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı belediyelere “Akıllı Şehir” kavramını anlatmak yerine “Akıllı Şehirler Dönüşüm Hareketi” projesiyle kamu-özel sektör yatırımı alan bir bölge üzerinde dönüşüm sağlayan pilot bir uygulama üzerinden tecrübe paylaşımına, ilham almaya ve işbirliklerine katkı sağlayacak önemli bir fırsat sunmayı anlatmıştır. Bizde Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak bizlere ayrılan standımızda davetlilere kiosk uygulaması tanıtımını yaptık. Antalya Büyükşehir Belediyesinin, vatandaşların belediye hizmetleri, proje ve faaliyetlerinin tanıtımı, belediyenin kurumsal internet sitesine bağlanarak bilgilendirme yapılması için uygulamaya koyduğu KİOSK' lar, ayrıca e-belediye gibi sorgulama işlemleri de yapılabilmesi amaçlanmıştır. Vatandaşlar şehir merkezinin belirli noktalarına belediye binasına, otobüs terminali ve havalimanına yerleştirilen KİOSK’ lar sayesinde her yerden sisteme erişebilmektedir.

Belediyemiz, işlem aşamalarını kolaylaştırmak ve vatandaşların belediyeye gelerek zaman harcamalarını önlemek adına uygulamaya koyduğu KİOSK’ lar, her geçen gün yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

Antalya ilimize kazandırılan projeler, etkinlik ve faaliyetler KİOSK cihazlarına yüklenen videolar sayesinde tanıtımları yapılmaktadır. KİOSK Yönetim Paneli ile web üzerinden Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin KİOSK cihazlarının uzaktan yönetimi yapılabilmektedir. Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı personeli tarafından geliştirilen bu yazılım sayesinde başka bir programa ihtiyaç duyulmadan KİOSK yazılım güncellemeleri, dosya transfer işlemleri ve cihazın durumu kontrol edilerek varsa sorunları çözümlenmektedir.

Antalya’mıza teknoloji yatırımlarla birlikte, birçok hizmette ilkini başardığımız gibi Akıllı Kent kapsamında da şehrimize yakışır şekilde Akıllı Kent çözümlerini sunuyoruz. Akıllı Kent projemizi ilk etap ve diğer etaplar olacak şekilde değerlendirmeye almış olup, teknolojiyi vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. İlk etap kapsamında Akıllı Teknoloji, Akıllı Sağlık başlıklarında, çalışmalarımızı tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur. Sonraki etaplarda Akıllı Ulaşım, Akıllı Güvenlik, Akıllı Turizm, Akıllı (evre, Akıllı Enerji ve Akıllı Kent Platformu başlıkları altında çalışmalarımızı tamamlayarak, vatandaşlarımızın hizmetine sunulacaktır. 2015 yılı içerisinde ilk etap kapsamında planladığımız Sarısu Plajı, Sarısu Kadınlar Plajı, Konyaaltı Plajı, Yavuz Özcan Parkı, Cumhuriyet Meydanı, Kale Kapısı, Kapalı Yol ve Karaalioğlu parkı olmak üzere şehrimizin 8 lokasyonunda ücretsiz wifi hizmeti çalışmalarımız tamamlanmış ve vatandaşımızın hizmetine sunulmuştur.

İlk Etap kapsamında gerçekleşen bir diğer çalışma ise Akıllı Sağlık uygulamalarıdır. Bu uygulamalar Kronik Hasta Takibi ve Panik Butonu hizmeti başlığında gerçekleşmiştir. Vatandaşlarımıza dağıtılan Panik Butonu ile acil durumlarda panik butonuna basarak hem ambulans çağırma hem de yakınlarına haber verilme kolaylığı sağlanmıştır. Kronik Hasta Takibi ile de kronik hastaların şeker, tansiyon ve nabız değerlerinin ölçülmesi ve ölçülen değerlerin tıbben takip edilmesi sağlanmakta ve hastaların bluetooth üzerinden akıllı telefonlara ilettiği ve buradan akıllı ev telefonu uygulaması üzerinden de internet bağlantısı kullanılarak merkeze ilettiği değerler sağlık personellerimiz tarafından takip edilerek tavsiyeler verilmesi kolaylığı sağlanmıştır.